Fraud Blocker
כתיבת תוכן לקידום אתרים

כתיבת תוכן לקידום אתרים - המדריך המלא

תוכן עניינים

אסטרטגיית תוכן היא חלק בלתי נפרד מניהול של כל אתר אינטרנט. כאשר מדובר באסטרטגיית תוכן שמטרתה שיפור הדירוגים של עמודי האתר בדפי תוצאות החיפוש של מנועי החיפוש עבור ביטויים רלוונטיים – אסטרטגיית תוכן כזו חשובה כפליים.

בעולם תיבת התוכן מהוג להפריד בין מספר ז'אנרים שונים: כתיבת תוכן אינפורמטיבית, כתיבת תוכן שיווקית, כתיבת תוכן מניעה לפעולה, וכפי שנעסוק בהרחבה במאמר הזה, גם כתיבת תוכן לצורך קידום אתרים.

מהו קופירייטינג בעולם של  קידום אתרים?

קופירייטינג בעולם של קידום אתרים הוא תהליך, שלצד המטרות הרגילות שבתהליך קופירייטינג רגיל, מתקיימות בו מטרות נוספות:

הוא מושך גולשים איכותיים בעלות נמוכה

בכל תהליך שיווק דיגיטלי מתקיים המתח שבין כמות הגולשים שנחשפת למוצר או שירות ובין רמת הבשלות של גולשים אלו לבצע התקשרות מול בית עסק. לרוב, ככל שרמת הבשלות של קבוצת גולשים לבצע התקשרות מול בית העסק גדולה יותר, כך מספר של גולשים בקבוצה הזאת קטן יותר.

מטרתו של קופירייטינג בעולם קידום האתרים היא לגייס את אותם גולשים איכותיים, כאלו שנכונים להתקשר מול בית העסק, בעלות הנמוכה ביותר.

הוא מייצר אמון של הגולשים במותג

מטרה נוספת של קופירייטינג בעולם של קידום אתרים היא להגביר את האמון של גולשים במותג. אמון כזה נבנה בהדרגה, כאשר תוכן ערכי, בעל ערך מוסף, שמייצר לא מעט תובנות בצד של הקורא, יכול לסייע ביצירת אמון כזה. 

הוא מניע גולשים לפעולה

המטרה השלישית והמתקדמת ביותר של קופירייטינג בעולם של קידום אתרים היא הנעת גולשים לפעולה. הנעה לפעולה לא חייבת להסתכם בביצוע רכישה או הזמנה של לקוח מבית העסק. תוכן שכתוב היטב יכול לשכנע גולשים להשאיר פרטי קשר לצורך יצירת קשר עתידית של נציגי העסק מולם. הוא יכול לשכנע אותם ליצור ביוזמתם קשר טלפוני, להצטרף לקבוצת פייסבוק או לעקוב אחר דף העסק באחת מן הרשתות החברתיות, להרשם לרשימת תפוצה לצורך קבלת דיוורים במייל ועוד ועוד.

מה ההבדל בין יוצר תוכן בעולם של קידום אתרים, קופירייטר וכותב תוכן?

כדי להטמיע אסטרטגיית תוכן איכותית בעסק, אחד המרכיבים החשובים שתצטרכו לבצע היא להתקשר מול יוצרי תוכן איכותיים, בעלי תחומי התמחות שונים. בהקשר הזה, חשוב יהיה להבדיל בין שלושה סוגים של יוצרי תוכן.

כותבי תוכן הם בעלי מקצוע שמסוגלים לנתח מידע ולהביע אותו במלל בצורה טובה וסדורה. כותב תוכן בדרך כלל מצוייד בכישורים לשוניים גבוהים, ויוצר תוכן תוך הקפדה על כללי תחביר תקינים, רצף לוגי קוהרנטי שמתאר את הסיטואציה, המוצר, התהליך או השירות בצורה מדוייקת ואובייקטיבית, תוך ציון יתרונות, חסרונות, אתגרים, הזדמנויות ועוד.

קופירייטר הוא בעל מקצוע יצירתי, שעיקר העבודה שלו מתמקד בהגברת המעורבות של הגולשים או הקוראים ובהנעה שלהם לפעולה. מטרת התוכן שמייצר קופירייטר היא לשכנע גולשים לבצע פעולה שנקראת בעגה המקצועית המרה, ולקדם אותם שלב נוסף במורד המשפך השיווקי של העסק.

קופירייטר בעולם קידום האתרים הוא איש מקצוע שצריך לשלב כישורים מכמה וכמה דיסציפלינות. ראשית, הוא צריך שיהיו ברשותו כישורי כתיבה המתקיימים אצל כל כותב תוכן. הוא צריך להכיר כללי כתיבה בסיסיים, לדעת לחלק בצורה נכונה תוכן ארוך למקטעי תוכן לוגיים קצרים, ולכתוב בצורה קריאה, בהירה ומותאמת לקהל היעד.

שנית, הוא חייב שיהיו לו הכישורים הקיימים לקופירייטר. קופירייטר בעולם קידום האתרים חייב שתהיה לו המיומנות להניע גולשים לפעולה, לשכנע, להדגים, לשמור על מתח גבוה של הקוראים לאורך כל המאמר, ולתבל טקסט קיים באופן יצירתי ומזמין לקריאה.

אולם לצד שני הכישורים הבסיסיים האלו, קופירייטר בעולם קידום האתרים נדרש שתהיה לו גם הבנה בדרך שבה מנועי חיפוש עובדים ומאנדקסים תוכן. קופירייטר בעולם קידום האתרים צריך להכיר את המושגים מילות מפתח וצפיפות מילות מפתח, להיזהר מדחיסת יתר שלהן, להבין בחלוקת טקסט לכותרות וכותרות משנה על פי היררכית כותרות נכונה, לכתוב באופן שלם על מנת שמנועי חיפוש יוכלו להחשיב את הטקסט כמענה איכותי לשאילתות של גולשים, ולצייד את בעל האתר בטקסט איכותי שיאפשר לו להתברג בתוצאות האפס עבור שאילתות רלוונטיות.     

כתיבת תוכן לקידום אתרים - מה הדברים הכי חשובים שצריך לבצע בזמן הכתיבה?
כתיבת תוכן לקידום אתרים - מה הדברים הכי חשובים שצריך לבצע בזמן הכתיבה?

האם כדאי להכשיר כותבי תוכן SEO בתוך החברה, לגייס כותבי תוכן SEO או לבצע זאת במיקור חוץ?

כדי להבטיח שאסטרטגיית התוכן תוכל לשרת את החברה לאורך זמן ולספק תוצאות משביעות רצון, כותבי תוכן זמינים ומקצועיים, שמבינים בקופירייטינג וכן בקידום אתרים, חייבים להיות בין הנמצא בכל עת. זאת הסיבה, שאחת מן הדילמות המרכזיות שמלוות חברות גדולות בהקשר הזה היא האם כדאי להכשיר עובדים פנימיים שמכירים את תהליכי העבודה והמוצרים בארגון בעבודת קופירייטינג המתאימה לקידום אתרים, האם כדאי לגייס עובדים כאלו בשוק, או האם כדאי יהיה לבצע את הפעילות הזאת בארגון במיקור חוץ.

מיד ננסה לשפוך אור על היתרונות והחסרונות שבכל אחת משיטות הפעולה האלו ולהבין מתי כל אחת מהן תהיה טובה לארגון.

הכשרה של כותבי תוכן פנימיים בארגון בנושאים של קידום האתרים

אם בארגון שלכם עובדים אנשים מסורים, חרוצים, עם יכולת לימוד גבוהה ומשמעת עצמית, זאת, ככל הנראה, תהיה האופציה הזולה יותר מבחינתכם, ואולי גם האפקטיבית ביותר. הסיבה לכך, היא שכותבי תוכן שכבר עובדים בארגון מכירים את תהליכי העבודה בארגון, מודעים ליתרונות, לחוזקות לחסרונות ולחולשות של המוצרים או השירותים שהחברה מספקת לקהל הלקוחות שלה, מכירים את אופן פעולת המוצרים או השירותים, התוודעו כבר למושגים הייחודיים שבהם החברה עושה שימוש, והם גם יכולים לראות באפיק הכתיבה כשינוי מרענן לעבודה היומיומית שהם לוקחים בה חלק.

מה תצטרכו ללמד כותבי תוכן שהם עובדים פנימיים בחברה? ראשית כל, את יסודות ה – SEO, עולם האופטימיזציה של דפי האתר למנועי החיפוש, את המגמות המאפיינות את התחום, את כללי המותר והאסור בתחום, להסביר להם כיצד תוכן יכול לא רק לייצר ערך לחברה אלא גם לפגוע בקידום של האתר שלה, אם הוא מבוצע בצורה לא נכונה.

נושא נוסף שחייב יהיה לספק לעובדים הפנימיים בארגון הכשרה לגביו הוא נושא הזכויות המשפטיות על תוכן, על הצורך להימנע מהטמעת תוכן משוכפל, תוכן רזה, תוכן שכתוב בסגנון שאינו תואם את ציפיות הלקוח במנוע החיפוש, ותוכן שלא לוקח בחשבון את מסע הלקוח.

גיוס כותבי תוכן מעולם קידום האתרים

לא תמיד יהיו בין הנמצא עובדים פנימיים בתוך הארגון, שיהיו מסוגלים או שירצו לקחת על עצמם את המטלה של כתיבת תוכן לצורך קידום האתר של החברה. במקרה כזה, אפשרות נוספת שעומדת בפני החברה היא לגייב כותבי תוכן מוכשרים כאלו מבחוץ.

אם בחרתם באפשרות הזאת, יש כמה וכמה שאלות ונושאים שכדאי יהיה לברר מול המועמדים למשרה, שיכולים לסייע לכם להבין האם יהיה מדובר בגיוס איכותי שסיכוי ההצלחה שלו טובים יותר מגיוסים פוטנציאליים אחרים.

נסו להבין מול המועמדים שהגישו לכם את קורות החיים שלהם כיצד הם התוודעו לעולם קידום האתרים, כמה זמן הם נמצאים בתחום, בקשו דוגמאות לתכנים שכתבו, נסו להבין כיצד הם עשו שימוש בהיררכית כותרות תקינה בעת כתיבת התוכן, ובררו מול המועמדים האם להם יש שאלות שהיו רוצים להפנות אליכם. במקרה שהם ישיבו בשלילה, ראו בכך נורה אדומה וסימן אזהרה. כותבי תוכן מקצועיים יודעים מה הם נדרשים לשאול ולסכם מול המעסיק כדי ששני הצדדים יצאו מרוצים.

ביצוע כתיבת תוכן SEO במיקור חוץ

האפשרות השלישית שעומדת לרשותכם במטרה לממש את אסטרטגיית התוכן שלכם בחברה היא להתקשר מול ספקים מקצועיים בתחום כתיבת התוכן בעולם קידום האתרים, וזאת באמצעות מיקור חוץ. להתקשרות מול חברה במיקור חוץ ישנם כמה וכמה יתרונות מרכזיים:

ראשית, תוכלו לשלם מחיר קבוע פר תוצר, וזאת מבלי להתחשב בכמות הזמן שנדרשה כדי לייצר את התוכן הזה (כלומר, נושא הלימוד והעמקה הם באחריות הספק).

שנית, בהתקשרות מול ספקים במיקור חוץ לרוב תוכלו לקבל את התוצר במועד שהגדרתם מראש, מבלי להתחשב בעומסי העבודה הפנימיים בחברה שלכם.

כמו כן, פרילנסרים אשר מספקים לכם שירות זקוקים לחוות הדעת החיובית שלכם, ומעוניינים לפנות את זמנם לעבודה הבאה, מה שמייצר אצלם צורך מובנה בעמידה בלוחות זמנים ויצירת מענה איכותי לדרישות הלקוח, שזה אתם.

בנוסף, בעת התקשרות במיקור חוץ לקבלת שירותי כתיבת תוכן מוכוון קידום אתרים תוכלו להזמין עבודה באיזה היקף שתבקשו, וגם לבחור את הרכב הכותבים כך שיתאים לסט המשימות שעומדות בפניכם בזמן נתון. 

כיצד נכון יהיה להגדיר משימת כתיבה ליוצר תוכן SEO?

אחת הטעויות הנפוצות שמבצעים ארגונים המתקשרים מול כותבי תוכן על מנת לממש את אסטרטגיית התוכן שלהם, היא לא לשתף את כותבי התוכן במידע קריטי שהם זקוקים לו על מנת להצליח במשימת הכתיבה. זאת הסיבה, שמומלץ, כי בכל התקשרות מול כותבי תוכן מקצועיים אשר מוכוונים לעולם קידום האתרים, לכל הפחות, תיועבר מידע מפורט לכותב התוכן בנושאים הבאים:

שיבוץ מילות המפתח הנכונות

מנועי החיפוש אמנם התקדמו רבות עם השנים, וטכניקות של שילוב מאולץ של מילות מפתח בטקסטים שנכתבו למטרות קידום לא רק שלא מועיל לקידום של אותם תכנים, אלא שעלול אף להזיק בחלק מן המקרים. ובכל זאת, להיכרות עם משפחת מילות המפתח העיקריות, למילים נרדפות בהן ניתן לעשות שימוש, לביטויים שמאפיינים במדויק את הז'אנר, ולהיכרות עם מושגי יסוד נפוצים בתחום – יש חשיבות עצומה להצלחת משימת הכתיבה.

חשוב יהיה לשלב בצורה חכמה ואסטרטגית את מילות המפתח שמופו במקומות אסטרטגיים במהלך הכתיבה, כמו כותרות ראשיות, כותרות משנה, גוף הטקסט, תגיות מטא שונות, ועוד.

מציאת שאלות נפוצות שגולשים שואלים בתחום

מיקוד נוסף שחשוב יהיה לשלב במשימת הכתיבה הוא היכרות עם שאלות נפוצות שגולשים מבצעים במנוע החיפוש על מנת לאתר מידע שחשוב יהיה להם לקבל בצורה איכותית. מדוע הטכניקה הזאת היא כה חשובה? משום שגם מנוע החיפוש מנסה לאתר מקורות תוכן איכותיים ברחבי הרשת שיכולים לספק את המענה האיכותי ביותר לשאילתא שביצע הגולש. במקרים מסויימים, בעיקר כאשר התשובה מגובה בתימוכין וסימוכין, יש גם אפשרות שמנוע החיפוש יבחר להציג את התשובה לשאילתא בתוך דף החיפוש עצמו. עובדה זאת יכולה לאפשר לעסקים לא מקודמים מאוד לקבל הזדמנות ולהעלות את החשיפה שלהם לתנועה אורגנית ואיכותית של גולשים.

זיהוי כוונת החיפוש של גולשים

לא כל השאילתות במנוע החיפוש שוות. בחלק מן השאילתות מנסים הגולשים לקבל מידע מפורט וארוך שיסייע להם להבין נושא לעומק. שאילתות אחרות יכולות להעיד על הצורך של גולש לקבל תשובה עניינית וקצרה. שאילתות מסוימות יכולות לרמז על כך שהגולש רוצה לקבל מידע השוואתי ממספר מקורות על מנת להעריך את איכות המענה של כל אחד ממקורות הוכן האלו. באחרות, יסתפק הגולש בתשובה הראשונה שתסופק לו.

להבנה מעמיקה של כוונת החיפוש של הגולש ישנה חשיבות עצומה בקביעת אסטרטגיית התוכן שתוטמע בתר. חלק מן התכנים יהיו צריכים להיות תכנים אינפורמטיביים, ארוכים ומושקעים ולהיות מיועדים לגולשים אשר ביצעו שאילתות מתאימות. תכנים אחרים צריכים להתאים דווקא לגולשים שרצו לקבל מענה נקודתי ומצומצם.

נהוג, אם כך, לחלק את כוונת החיפוש של הגולש לארבעה עולמות תוכן: תוכן אינפורמטיבי – למשל, מכונות הקפה הטובות ביותר. תוכן השוואתי: למשל, סוגי מכונות קפה של נספרסו. תוכן מסחרי – למשל, השוואת מכונות קפה. תוכן מוכוון טרנזקציה, למשל קניית מכונת קפה של נספרסו.

זיהוי תוכן שיצרו המתחרים

כדאי יהיה להנגיש לכותבי התוכן מולם התקשרתם, תכנים ראויים לציון שאתם מוצאים באתרי המתחרים. הסיבה המרכזית לכך, מעבר לקבלת השראה בדבר האורך והעומק של התוכן הכתוב, היא בעיקר על מנת להצליח ולייצר תוכן טוב יותר, מעמיק יותר, ערוך טוב יותר, ומספק ערך מוסף גבוה יותר לגולש.

יצירה ושיתוף של תוכן מקורי

אחד הנושאים הקריטיים שחובה לייחס להם חשיבות רבה, הוא נושא זכויות היוצרים. עליכם להיות בטוחים כי התוכן שאתם מקבלים מיוצרי התוכן מולם התקשרתם הוא תוכן מקורי, שנכתב או נוצר מאפס, שאין בו אלמנטים שלמים וגדולים שחשודים בהעתקה, ושהוא לא חושף אתכם לתביעות בגין הפרת זכויות יוצרים.

מן הראוי יהיה לציין, שלצד ההוצאות הכספיות הכרוכות בניהול תביעה כזאת, גם פגיעה בדירוגים של עמודי האתר עבור חיפושים של ביטויים רלוונטיים יכולה להתרחש. לכן, ישנה חשיבות גדולה מאוד להקפדה על כך שהתוכן יהיה תוכן מקורי, אותנטי ויש לכם את מלוא זכויות היוצרים עליו.

איך להעריך איכות של משימת כתיבה לצרכי קידום אתרים?

בסופו של יום, תירצו לדעת לספק היזון חוזר ליוצרי התוכן שמולם התקשרתם, על מנת שתוכלו לקיים תהליך שיפור מתמיד של כתיבת התוכן. איך מעריכים נכון את איכות הביצוע של משימת כתיבה בעולם קידום האתרים? מהם המדדים שצריכים לשמש אתכם כדי לוודא כי הכתיבה עומדת בסטנדרטים המצופים ממנה? הנה כמה מרכיבים שכדאי יהיה לקחת בחשבון בעת ביצוע של בחינה כזו:

בדיקה כי בוצע שימוש נכון במילות מפתח

כאשר אתם סורקים בעין טקסט שנכתב עבורכם, ודאו כי מילות המפתח שביקשתם לשלב בו אכן שולבו בו בתדירות סבירה והגיונית. מצד אחד, הקפידו שלא בוצעה בעת כתיבת התוכן תופעה של דחיסת מילות מפתח, שפוגמת בחווית הקריאה של הגולש, ומאותת לגוגל שיש כאן ניסיון לבצע הונאה של מנוע החיפוש. מצד שני, כדי לספק למנועי החיפוש השונים את התובנה במה עוסק המאמר, חשוב מאוד יהיה שתשלבו את מילות המפתח המייצגות את התחום המדובר.

בהקשר הזה, חשוב יהיה לכלול גם מילות מפתח אלטנרנטיביות, כמו מילים נרדפות או ביטויים משלימים. אם תעשו זאת, תוכלו לגוון את הטקסט, לוודא כי הוא נעים יחסית לקריאה, ועדיין לשדר למנועי החיפוש כי המאמר שיצרתם עוסק בתחום המדובר.

בדיקה שבוצעה אופטימיזציה לתגית הכותרת

אפשר, כמובן, לכתוב פוסט שלם על חשיבות הניסוח המדויק של כותרת המאמר. כותרת של מאמר היא השער לעולם התוכן, שבו פוגש הגולש לראשונה. היא מהווה את אחד הפקטורים המרכזיים בהחלטה של הגולש האם לצרוך את התוכן, מניעה את הגולש לפעולה, ומתארת באופן תמציתי מה הוא צפוי למצוא במאמר.

כותרת יכולה גם לשדר מהו הטון שבו יהיה כתוב המאמר: האם יהיה מדובר בתוכן אינפורמטיבי, האם מדובר בתוכן קליל והומוריסטי, האם צפוי הגולש למצוא במאמר 10 טיפים שונים לביצוע מטלה מסוימת, או אולי ללמוד על מקרה לקוח קלאסי שישפוך אור על דרך הטיפול האפשרית במקרה מסוים.

חשוב יהיה לציין שלכותרת טובה ישנה מטרה כפולה: עליה לגרום למי שהמאמר רלוונטי עבורו להחליט ולהקליק על הכותרת על מנת לקרוא את התוכן, והיא צריכה לגרום למי שהמאמר לא רלוונטי עבורו, שלא להקליק לצורך סריקה של התוכן. כאשר כותרת מנוסחת באופן שבו ברור למי לא מיועד התוכן, ניתן להקטין באופן משמעותי את שיעור הנטישה של גולשים ולהגביר את שיעור המעורבות שלהם בתוכן, כלומר, לעודד שיתופים בשיעור גבוה יותר, תגובות, תיוגים ועוד – מרכיבים הכרחיים להצלחה של תוכן כתוב.

איך תבדקו שכותרת היא מספיק איכותית? ראשית, ודאו שהיא ייחודית ובולטת בנוף הכותרות האחרות. שנית, ודאו שהיא באורך של 55 עד 60 תווים. השתדלו שהכותרת תכי הנעה לפעולה. טכניקות רבות של ניסוח כותרת איכותית כוללות בכותרת מספרים, ציטוטים, נקודתיים, מפרידים שונים, שימוש במילות כוח ועוד.

בדיקה שבוצע טיוב לתגיות תיאור המטא

תגיות מטא הן פריטי תוכן שמהווים חלק אינטגרלי מן האתר, אולם הן לא מוצגות לגולשים יחד עם יתר הרכיבים בדפדפן. לרוב, תוצגנה תגיות המטא שהוגדרו לעמוד באתר בדפי תוצאות החיפוש של מנועי החיפוש השונים. תפקידן של תגיות המטא (לענייננו תגית כותרת ותגית תיאור) הוא לספק מידע לגולש על מנת שיחליט האם תוצאת החיפוש המסוימת רלוונטית עבורו.

מאחר שבדף תוצאות חיפוש סטנדרטי מופיעות כמה וכמה תוצאות חיפוש, לא מספיק שתגית המטא שתגדירו עבור עמוד התוכן שלכם תהיה אינפורמטיבית. היא חייבת להיות תגית יצירתית, כזו שתשכנע את הגולש להקליק על תוצאת החיפוש, תשלב רגשות במקרה הצורך, תסקרן, תלהיב, תעציב, תפתיע, תרגש ולמעשה תפעיל כל אחד מקשת הרגשות הרלוונטיים כדי לגרום לגולש לבחור בתוצאת החיפוש וגם למנוע החיפוש לדרג גבוה את תוצאת החיפוש הזאת.

בכל הקשור לתגית התיאור, ודאו שהיא מסבירה היטב ומתארת את תוכן העמוד אליו מובילה תוצאת החיפוש, שהיא כוללת מילות מפתח עיקריות שהן חלק מן הטרגוט הכולל של אסטרטגיית הקידום, שהיא מכילה הנעה לפעולה ושהיא באורך של 140-160 תווים.

וידוא כי ההקדמה מעניינת ומסקרנת מספיק

אחרי הכותרת ואולי סקירה זריזה של מבנה המאמר, הרכיב הכי קריטי ביצירת המעורבות של הגולש בתוכן הוא ההקדמה. בפסקת התוכן או בפסקאות התוכן שמהוות את ההקדמה, אמור הגולש לקבל את כל המידע הנחוץ לו כדי להחליט האם המאמר רלוונטי עבורו. הקדמה טובה תציג את הרעיון המרכזי של הטקסט, את הסוגיה שבה מתכוון המאמר לעסוק, את הטון שבו נכתב המאמר, את הסגנון, את קהל היעד אליו מיועד התוכן הכתוב וכן

כתיבת תוכן לקידום אתרים - כל מה שצריך לדעת
כתיבת תוכן לקידום אתרים - כל מה שצריך לדעת

תבצע תיאום ציפיות לגבי התכלית של המאמר – או מה ישיג הגולש אם יבחר להישאר ולקרוא את המאמר עד סופו.

לכן, לצד ההשקעה הנדרשת בבחינה של הטקסט כולו, יחסו חשיבות גדולה דווקא לבחינה מעמיקה יותר של ההקדמה המוטמעת במאמר.

איך צריכה להיות כתובה הקדמה טובה? ראשית עליה לתאר בצורה עניינית מה צפוי הגולש למצוא במאמר השלם. שנית, חשוב שהקדמה, במיוחד כזאת שנמצאת בפתיח של מאמר ארוך במיוחד, תהיה בידורית משהו, ותכיל טון מעניין ומסקרן. חשוב יהיה גם לכלול בהקדמה שימוש ברגש (בהמשך נרחיב על השימוש ברגש ביתר פירוט), וכן את הטון המרכזי שישמש כקול המותג.

כתיבת הקדמה טובה יכולה להיעשות תוך שימוש בטכניקת FOMO – ראשי התיבות של Fear of Missing Out. אנשים יכולים לחוות בעוצמה את החשש להפסיד פריט מידע מעניין ומסקרן, ותכנון נכון של הטקסט במאמר יכול לנצל זאת לטובת הגברת המעורבות של הגולשים בעמוד.

ממה כדאי יהיה להימנע בעת כתיבת הקדמה איכותית? ראשית, מכתיבה של הקדמה ארוכה ומייגעת מידי. שנית, אל תכתבו הקדמה שעוסקת בכם ובמי אתם בלבד. שלישית – אל תנסו לעולם למכור כבר בטקסט המשולב בתוך ההקדמה.

וידוא כי התוכן קל לקריאה

לפעמים, הכותרות ערוכות נכון, העיצוב של המאמר מזמין, באתר שולבו תמונות שמטרתן, בין היתר, להפחית את עומס הטקסט מן הגולש, אבל הטקסט קשה מאוד לקריאה. זה קורה כאשר הטקסט נכתב בשפה גבוהה מידי, שאין בה באמת צורך בעת פניה לקהל היעד. זה קורה כאשר בטקסט משולבים משפטים ארוכים מידי. זה קורה כאשר לא בוצע שימוש מושכל בגוף המאמר בבלוטים, נקודות, מספורים או כל טכניקה אחרת שתסייע להנגיש את התוכן לגולש במנות קטנות ובצורה קלה הרבה יותר לעיכול.

כאשר הטקסט המוטמע במאמר הוא קשה לקריאה, הוא יוביל, בדרך כלל, לשיעור נטישה גבוה של גולשים מן העמוד הרלוונטי, וכן למשכי ביקור קצרים יותר.

אחד המרכיבים החשובים שצריכים להיות כלולים בכל תהליך בחינה היזון חוזר כזה שלכם אל מול יוצרי התוכן, הוא הצורך לוודא כי הטקסטים קלים לקריאה, לא מעייפים את הגולש, ומשאירים את הגולש זמן רב ככל האפשר באתר.

איך מזהים תוכן שהינו תוכן קל לקריאה:

בראש ובראשונה, תוכן כזה צריך להכיל מבנה נכון. מבנה נכון כולל כותרת ראשית אחת בכל מאמר, מספר כותרות משנה, מעבר רציף בין היררכיית כותרות, ופסקאות טקסט רגילות שאינן כותרות בין כותרת לכותרת.

בנוסף, חשוב שסקירה זריזה של הכותרות המשולבות במאמר תאפשרנה הבנה של הרעיונות המרכזיים שמועברים במאמר. כמו כן, דאגו לכך שפסקאות התוכן תחלקנה את הטקסט במאמר למקטעי תוכן בצורה לוגית נכונה. חשוב יהיה שהמשפטים יהיו משפטים קצרים ועניניים. הטמעת בולטים או מספור בהחלט יכולה להקל על הקורא את משימת הקריאה וגם לתאם ציפיות לגבי כמות התוכן שעתיד הגולש לפגוש. אל תהססו לעשות שימוש באוצר מילים פשוט. כיתבו בגובה העיניים. שימוש במילים גבוהות עלול להקשות את הקריאה ולהבריח גולשים מן העמוד.  

בדיקה כי בוצע שילוב של אלמנטים ויזואליים בתוכן

הזכרנו קודם לכן את הטכניקה הזאת, ונרחיב עליה כעת. טקסט, מעניין ומסקרן ככל שיהיה, עלול לעייף את הקורא כאשר הוא מוגש במנות גדולות מידי, בלי הפסקה ראויה לעיניים, ובלי שבירת השורות השחורות על גבי הלבן שבהן נעשה שימוש על מנת להציג את הטקסט.

ישנן טכניקות שונות שמאפשרות שבירה של טקסט ארוך כזה. טכניקה אפקטיבית במיוחד קשורה בהוספת אלמנטים ויזואליים, נעימים לעין, שיכולים לייצר לבעל האתר לא מעט יתרונות בהקשר הזה.

תמונות, סרטונים, אינפוגרפיקות, מפות דינמיות, קומיקסים ועוד הרבה סוגים נוספים של פרטי תוכן ויזואליים יכולים לאפשר לבעל אתר לשפר באופן דרמטי את חווית הגלישה של משתמשים באתר. אלמנטים ויזואלים מאפשרים לגולשים לקיים הפסקה מקריאה של טקסט ארוך במיוחד, משאירים אותם זמן רב יותר באתר, מגבירים את המעורבות שלהם, יכולים לייצר סוג מסויים של אינטראקטיביות כאשר מדובר, למשל, בסקרים, שאלונים או חידונים, מאפשרים לגולשים להפוך לפסיבים יותר, למשל באמצעות הטמעה של וידאו איכותי, ויכולים, פעמים רבות, להעביר את המסר בצורה הרבה יותר מדויקת ומשכנעת, מאשר באמצעות טקסט רגיל.

ניקח לדוגמה מדריך תפעול של מכשיר חשמלי: מה פשוט יותר לגולש לצרוך: וידאו שמסביר את אופן פעולת המכשיר בכמה שניות של צילום, או טקסט ארוך במיוחד שמתאר באמצעות סרטוטים את מבנה המכשיר ואת אופן התפעול שלו?

בדיקה כי קיימת הנעה לפעולה בטקסט

טקסט איכותי הוא טקסט שלא רק מספק אינפורמציה לגולש, אלא גם מניע אותו לפעולה. פעולה כזו יכולה לבוא לידי ביטוי במספר אופנים: השארת פרטי קשר, הצטרפות לדף אוהדים, ביצוע רכישה או הזמנה של מוצר או שירות, הצטרפות לרשימת תפוצה ועוד ועוד.

בסופו של יום, כל עסק, גם אם הפרטים משתנים מעסק לעסק, נעזר בסוג של משפך שיווקי כדי לייצר הכנסות. הכוונה היא שגולשים שונים, ברמת בשלות שונה פונים אל העסק על מנת לקבל מידע תומך החלטה, וככל שהם מתקדמים במורד המשפך, כך מספרם של הגולשים קטן אמנם, אולם הם נחשבים לבשלים יותר לבצע התקשרות מול בית העסק.

את המעבר בין השלבים השונים במשפך מבצע הגולש לאחר שבית העסק הניע אותו לפעולה. אם בית העסק לא ישלב קריאה ברורה לגולש להשאיר פרטים לצורך יצירת קשר, רק מעטים מן הגולשים יעשו זאת. כמו גן, גולשים לא יצטרפו מיוזמתם לרשימת תפוצה אם לא יוסבר להם היטב מה יקבלו בתמורה למסירת פרטי ההתקשרות איתם.

לכן, כה חשוב יהיה לוודא, שהטקטסים שאתם מקבלים מיוצרי התוכן מולם התקשרתם, הם לא רק טקסטים איכותיים, אלא גם כאלה שהם מניעים לפעולה.

בדיקת קיומם של קישורים פנימיים וחיצוניים רלוונטיים

אחד האלמנטים החשובים ביותר לצורך שיפור איכות הקריאה וההבנה של טקסט כתוב הוא שימוש בקישורים פנימיים וחיצוניים. קישורים הם, למעשה, הפניות, של עמודי אינטרנט לעמודי אינטרנט אחרים, והם מאפשרים לספק מידע חשוב נוסף לגולשים שאין מקומו בעמוד שבו הם נמצאים.

לכתיבה של תוכן איכותי תוך שילוב מערך של קישורים פנימיים וקישורים יוצאים בגוף הטקסט ישנם יתרונות רבים ומשמעותיים: ראשית, קישורים מאפשרים להנגיש מידע רב במנות קטנות ולהקל על תהליך הקריאה. קישורים פנימיים יכולים לשמש לצורך חיזוק טענה כלשהי, בדמות הפניה למקורות סמכותיים, ציטוטים או קבלת מידע בזמן אמת ממקורות אחרים. קישורים מאפשרים ליוצר התוכן להדגים, להשוות, ולחלק את התוכן בצורה לוגית סדורה. קישורים גם מאפשרים, לצד כל זאת, חיזוק עמודים שזוכים להרבה הפניות נכנסות מבחינה אורגנית בדפי תוצאות החיפוש.

כלי עזר ליצירת תוכן איכותי לאתר

כותבי תוכן ויוצרי תוכן לא נשלחים למערכה בידיים ריקות, כמובן.

לא מעט כלי SEO איכותיים יכולים לסייע במלאכת הכתיבה והיצירה של תוכן ממוקד במילות המפתח החשובות לחברה. הנה כמה מן היתרונות המרכזיים של שימוש בכלי SEO מתקדמים:

 • כלי SEO יכולים לאפשר לכם לצמצם את מרחב מילות המפתח למיקוד, בהתאם למגוון רחב של פרמטרים, כמו רמת התחרות על מילת המפתח, היקף החיפושים המאפיין אותה מידי חודש בממוצע, כוונת החיפוש של הגולש, המחיר לקליק שמוכנים מפרסמים לשלם בעבור הצגת מודעה עבור מילת המפתח הזאת, מציאת מילות מפתח נוספות רלוונטיות שיכולות לשמש את החברה ועוד ועוד.
 • שלי SEO מתקדמים יכולים לסייע לכם במציאת רעיונות לכתיבה. ידוע כי אחד האתגרים העומדים בפני מנהלים של אתרי תוכן הוא מציאת נושאים שיכולים לעניין את הגולשים המגיעים באתר ולהגביר את רמת המעורבות שלהם בתוך האתר.
 • כלי SEO מתקדמים יוכלו לסייע לכם למפות את המתחרים שהביצועים שלהם הם הטובים ביותר עבור מילות המפתח שהגדרתם לעצמכם. ניתוח מתחרים הינו חלק בלתי נפרד מכל פרויקט קידום אתרים ויוכל לשמש אתכם לא מעט על מנת ללמוד היכן כדאי יהיה לכם לשלב שיפורים שונים באתר.
 • כלי SEO שונים יוכלו לסייע לכם לבצע אופטימיזציה לתוכן שכבר יצרתם, תוך השוואה לתכנים אחרים שקיימים ברשת, ומציאת פערי תוכן.
 • כלים מתקדמים יוכלו לסייע לכם לנטר את התוכן שהעלתם לאתר, ולוודא כי הוא אינו משוכפל לאתרים אחרים, תוך הפרה של זכויות היוצרים שלכם.
 • חלק מכלי ה – SEO ממוקדי התוכן יספקו לכם תבניות שתקלנה עליכם את הכתיבה והיצירה של תוכן בהיקפים גדולים באתר.
 • הקונסול של גוגל יאפשר לכם לנתח בצורה גרנולרית את הביטויים עליהם דורג האתר בתקופו זמן מוגדרות על פי רצונכם, תוך הצגת מספר החשיפות, המיקום הממוצע של עמודי האתר שלכם בדפי תוצאות החיפוש, מספר ההקלקות של גולשים על תוצאות החיפוש שהובילו אליכם ועוד.
 • גוגל טרנד הוא שירות מבית גוגל שיאפשר לכם ללמוד לא מעט על מגמות והתפתחות הרגלי חיפוש במנוע החיפוש הגדול בעולם.
 • השירות Grammarly יאפשר לכם למצוא בעיות תחביר באופן הניסוח שלכם ולהציע הצעות לשיפורו.
 • האפליקציה hemingway תסייע לכם למצוא משפטים מסורבלים וארוכים מידי שהטמעתם בטקסט שיצרתם.
 • השירות AlsoAsked.com יאפשר לכם למצוא שאלות נוספות שנשאלו ברשת ביחס לנושא התוכן שלכם.
 • כלים שונים יאפשרו לכם לייצר ויז'ואל מרהיב במיוחד, תוך שימוש בתבניות של אינפוגרפיקה שתוכל לייצג בצורה איכותית את המסר המרכזי שאתם רוצים להעביר.
כיצד כתיבת תוכן תורמת לקידום אתרים?
כיצד כתיבת תוכן תורמת לקידום אתרים?

טיפים חשובים: איך תשדרגו את התוכן שלכם?

כפי שציינו קודם לכן במאמר, רגש הוא אחד הכלים החזקים ביותר ביצירת תוכן. תוכן שמשולב בו רגש במידה נכונה ומדוייקת, יכול לחולל פלאים בשיעורי ההמרה של גולשים, בהנעה שלהם לפעולה, בהגברת המעורבות שלהם בתכני האתר, ובנכונות שלהם לשתף, לתייג ולהגיב לתוכן שהוטמע באתר.

איך עושים זאת בפועל? כיצד רגש יכול להוות כלי עבודה מרכזי בעבודה היומיומית והשוטפת? ננסה להדגים זאת באמצעעות אוסף של פניות למרכיבי הרגש של הקורא:

סקרנות ככלי עבודה עיקרי

כולנו נתקלנו בחיינו בשלב זה או אחר בקליקבייטים – כותרות, שכל מטרתן למשוך פנימה, לתוך המאמר, גולשים, תוך הבטחה שרק כך יחשפו למידע שהוא כביכול מסקרן ומעניין. בדרך כלל, יהיה מדובר במידע רכילותי וזול, ולרוב, בגוף המאמר לא יקבל הגולש את המענה שחיפש באופן שלם ונהיר.

אז הכוונה בטיפ הזה שלנו איננה, כמובן, להגביר את השימוש בקליקבייטים, אלא ללמוד מן העקרונות המשותפים להם ולכותרת מושכת ומסקרנת. רוצים להגביר את המעורבות של הגולש? סקרנו אותו. הבטיחו לו מידע חשוב ומעניין וגם ספקו אותו בגוף המאמר. אל תותירו את הטקסט שלכם ללא מענה אמיתי כי אז תייצרו את התופעה ההפוכה: המוני גולשים שיבקרו באתר שלכם לזמן קצר, יגבירו את שיעור הנטישה, ויאותתו למנועי החיפוש כי הם אינם שבעי רצון מן התוכן.

שילוב הומור בטקסט

הומור הוא דרך נהדרת להשאיר גולשים זמן רב יותר באתר, וגם להגדיל את מספר הדפים שבהם הם צופים במהלך ביקור אחד. הסיבה לכך, היא שאנשים אוהבים לצחוק, נהנים לקרוא טקסט הומוריסטי, בטח ובטח כאשר הם נדרשים לנשוא משעמם, עמוס בפרטים ומייגע, שאין להם כל ברירה אלא לצלוח אותו.

כדי להפוך את חווית הגלישה לאיכותית יותר, עשו שימוש במוטיבים של הומור על מנת להצליח ולגייס גולשים לביקורים ממושכים יותר באתר, 

פניה אל רגש ההגשמה

מי מאיתנו הקוראים לא רוצה להגשים חלום? אצל אחד זו יכולה להיות השלה של כמה וכמה קילוגרמים, אחר ירצה להתקבל לאוניברסיטה נחשבת, מישהי נוספת תבקש לחצות את העולם בטיול תרמילאים ויהיה גם מי שיבקש להתגבר על פחד ממשהו.

גולשים שיש להם חלום ישמחו לקרוא כיצד אחרים הגשימו חלום דומה. טקסט איכותי שמתייחס לאופן ההגשמה הזה, יכול לספק לא מעט השראה, וירתק את הקורא. כאשר גולש נוכח לדעת שהחלום שלו הוא בר הגשמה, הוא נכון יותר לבצע את הפעולות הדרושות לשם כך. בעגה המקצועית, וכפי שכבר פירטנו כאן קודם לכן, נקרא הדבר הנעה לפעולה.

יצירת פחד מהשלכות

אחד המניעים הטובים ביותר לפעולה, כזה שמצליח להזיז אנשים באמת מאזור הנוחות שלהם ולעזור להם לבצע את הפעולה הדרושה הוא פחד מהשלכות עתידיות. מדוע שאדם ילך באמצע היום לבדיקות דם לא נעימות, ועוד ימתין עבורן בתור? משום שהוא איננו רוצה, בלשון המעטה, להשאיר את ילדיו יתומים מאב. מדוע כדאי למנהל של בית עסק להתקשר עם יועץ עסקי? משום שתזרים המזומנים של החברה בעייתי כבר היום, והוא עלול לייצר בעיות קשות ביותר שלא ניתן יהיה לפתור גם בעוד שנים רבות אם לא יטפלו בנושא באופן מיידי.

הפתעה של הקורא

כאשר מציבים בפני אנשים עובדות מפתיעות מאוד, כאלו שאינן תואמות לחלוטין למערכת הציפיות שלהם, הופכים אותם באחת למסוקרנים ומעוניינים לצרוך את תוכן המאמר או הכתבה. זאת גם הסיבה שרבות מן הכותרות של קטעי תוכן כאלו מכילות קופי מפתיע, אשר מציב נתונים שנראים במבט ראשון לא הגיוניים בפני הגולש.

שעשוע ומשחק

גם טקסט בידורי, כזה שלא נכתב לטובת העברת מסה של חומר רציני ועמוס בנתונים הוא טקסט שמשרת פעמים רבות היטב את קהל היעד שלו. טקסט בידורי יכול להתאים לגולשים בשעות הפנאי, או לגולשים אשר עסוקים בזמן העבודה בעיקר בפנאי 🙂

טקסט אשר מפעיל את הגולשים באופן יצירתי, ומשלב משחקים, רמזים, שעשוע ובידור, בהחלט יכול לסייע בהגדלת שיעורי ההמרה של גולשים וקוראים.

פניה אל רגשות עצבות

לעיתים, דווקא טקסט מרגש, עצוב ונוגע ללב, יכול להניע גולשים לפעולה בדרך הטובה ביותר. הדבר נפוץ במיוחד בקרב ארגונים אשר מגייסים תרומות למטרות טובות. בדרך לשם, יודעים כלל הארגונים האלו, הם יצטרכו לפנות אל רגשותיהם של הגולשים, ולהעציב אותם במידה כזו, שלא ירצו עוד לראות סבל כזה בעולם. במקרים כאלו, דווקא פניה אל רגש העצבות יכולה לחולל את המפנה בגישה של הקורא או הגולש שהגיע אל העמוד, ולגרום לו לפתוח את הכיס, ולאותת למנועי החיפוש שהטקסט שיצרתם הינו איכותי, נוגע ללב, בעל מסר משמעותי ומניע לפעולה.

הערצת אדם

מעוניינים להגדיל את הסיכוי שלכם להניע גולש לפעולה ולגרום לו לבצע לפחות פעולה אחת שתקדם אותו במורד המשפך השיווקי שלכם? למה שלא תגרמו לו להעריץ אדם או דמות?

כאשר אנו עושים שימוש במודל לחיקוי, וכלל לא משנה מה התחום שבו אנחנו עוסקים, אנחנו מייצרים למעשה דוגמה שקל וניתן להזדהות איתה. טקסט שמנסה לפרוט על רגשות ההערצה הוא טקסט שיכול לשלהב את הגולש ולגרום לו להפוך מסתם קורא שיושב על הגדר, למי שרוצה ומוכן לקבל החלטות ולהתקדם הלאה.

יראת כבוד

 לפעמים, הגולש ירצה להמשך ולקרוא את המאמר או הכתבה שאליהם הגיע, רק משום שהוא רוחש כבוד לאדם, עמותה או התאגדות, בעיקר בשל פועלם. כאשר שמה של אחת הנשים שמהוות קונצנזוס בלב המדינה, אם שכולה לשני בנים לוחמים שנפלו, הוזכר בהקשר של תפקיד הנשיאה הבאה של מדינת ישראל, לא היה אדם במדינה שלא התרגש לקרוא את הדברים, ועשה זאת מתוך יראת כבוד.

כאשר הכבוד שרוחש הציבור לדמות מופת הוא כה גדול, אותו ציבור יהיה מעורב בצורה משמעותית הרבה יותר בטקסט הכתוב, וניתן יהיה לשכנע אותו לבצע פעילות משמעותית יותר ורחבה יותר. 

פניה אל הייאוש

הרבה פעמים נרצה להציע פתרון לאנשים שכבר ניסו כמעט הכל, ולא הצליחו. כלל פתרונות הקסם שהוצעו להם לא עבדו והם נמצאים על סף ייאוש. במצב דברים זה, תוכן שכתוב היטב ופונה אל רגשות הייאוש האלו, יוכל להניע אותם לפעולה בצורה אפקטיבית הרבה יותר.

זאת יכולה להיות דיאטה שכשלה שוב ושוב, או ניסיון להיגמל מעישון או שתיה: כתיבה אל אותו רגש של ייאוש יכולה לשפר לאין ערוך את המדדים של עמוד האינטרנט הרלוונטי.

שימוש באכזבה של הקורא מאירוע עבר

לא רק ייאוש – גם אכזבה יכולה להפוך גולש תמים ללקוח פוטנציאלי. כולנו מתאכזבים מעצמנו מעת לעת, בעיקר כאשר אנחנו לא מצליחים לעמוד בהבטחות שיצרנו לעצמנו. במקרים כאלו, טקסט נוגע היטב, כזה שפורט על נימי האכזבה העצמית והערך העצמי הנמוך שלנו, בהחלט יוכל לעשות גם הוא את העבודה.

נקיפות מצפון

אנשים פועלים לא רק מתוך ניסיון לעשות טוב למען האחר, אלא גם ובעיקר כדי להשקיט את המצפון שלהם. כאשר אדם נהנה על חשבון אחר שסובל, גם אם לא באופן ישיר, יש פעמים שבהן מתפתח אצלו המצפון. במקרים כאלו, ניתן להדגיש את המסרים שרלוונטיים ליצירת נקיפות המצפון ולהפוך אותם למרכיב חשוב בהנעה של הגולש לפעולה.

סיפוק עצמי והערכה עצמית

מאפיין חשוב נוסף שכדאי להכיר בכל הקשור להגברת מעורבות של גולשים בטקסט הוא מידת ההערכה העצמית שלהם. כאשר הערכה העצמית של גולש היא נמוכה, תוכלו לעשות לא מעט כדי לגרום לו דווקא להרגיש טוב עם עצמו, ולהגשים את עצמו.

כאשר ההערכה העצמית של גולש היא גבוהה ביחס לאחרים, תמיד תוכלו להקניט אותו באמצעות הטקסט, לאתגר אותו, ולגרום לו לבצע פעולה מתוך ההערכה שלא יכשל באתגר שיוצב מולו, גם אם זה יהיה קשה במיוחד.

מה לא כדאי יהיה לעשות כאשר מייצרים אסטרטגיית תוכן?

לצד העצות המועילות שניסינו לכלול במאמר הזה, כדי להמחיש מה ניתן לעשות כדי לייצר ולהטמיע בעסק אסטרטגיית תוכן איכותית, ננסה לאזכר כאן כמה וכמה פעולות שכדאי וחשוב יהיה להימנע מהן בעת כתיבה או יצירה של תוכן לאתר.

אל תעשו שימוש בפונט לא קריא ובניגודיות לא מיטבית

אם אתם מעוניינים שגולשים שמגיעים אליכם לאתר יוכל לצרוך את הטקסטים שלכם ויהנו מהם, כדאי יהיה שתנגישו להם את הטקסט הזה בצורה איכותית ונוחה במיוחד לקריאה. פונט שאינו קריא או ניגודיות ברמת הצבעים והבהירות שאינה מיטבית יכולים בהחלט להרוס את חווית הקריאה ולהרחיק גולשים מן האתר. חשוב יהיה להקפיד שלא לצופף את השורות יתר על המידה, ולהוסיף אמצעים ויזואליים שישברו את מבנה התוכן הזה.

אל תכתבו טקסטים רק לשם יצירת הטקסט

הרבה מאוד בעלי עסקים כותבים כי צריך לכתוב. הם יודעים, שאם הם מעוניינים, למשל, לקדם אורגנית את עמודי האתר שלהם, הם יהיו חייבים לכלול באסטרטגיית התוכן שלהם הרבה מאוד תוכן שיקיף נושאים רבים ומגוונים. אולם בפועל, אם לטקסט אין תכלית ברורה, והוא לא נועד באמ לשרת את הגולשים, לא תהיה כל משמעות להטמעה שלו באתר.

אל תכתבו מבלי שתכננתם היטב את מבנה התוכן שלכם

התוכן עצמו הוא, כמובן, המרכיב העיקרי, אך אסור יהיה לזנוח את מבנה המאמר. מבנה צריך להוליך את הקורא צעד אחר צעד בדרך להבנת המסר המרכזי, אך גם לאפשר לגולשים שמעוניינים בכך, לבצע את קיצורי הדרך אל היעד.

Personas Media
נכתב ע"י צוות Personas Media
נכתב ע"י צוות Personas Media

צוות מומחים אשר מנהל למעלה מ - 15 שנה מגוון רחב של פרוייקטים בתחום השיווק הדיגיטלי.

אהבתם? שתפו:

תרגישו בנוח להשאיר פרטים

072-394-7000
072-394-7000